globe
Wat is GPS?
[Start pagina] [Diversen] [Reviews] [Wat is GPS?]

Een uitleg over het gebruik van een tracklogs in de praktijk leest u hier.

Het enige dat u nodig heeft voor high-tech schatgraven is een GPS. Op de sites www.geocaching.nl bevinden zich alle caches van Nederland, hun waarderingen door andere gebruikers en enige handige hulpmiddelen om geocaches op te zoeken.

Lees hier meer over geocaching.

Een nog hogere nauwkeurige met WAAS/EGNOS

GPS staat voor Global Positioning System en is in het leven geroepen en wordt onderhouden door de Amerikaanse overheid. In eerste instantie met name bedoeld voor militaire doeleinden.

Het systeem bestaat uit een netwerk van 24 satelietten die rond de aarde draaien. Ieder van deze satellieten draait twee keer per dag in een vaste baan om de aarde en zendt een uniek signaal uit. Met een GPS-ontvanger kunnen deze unieke signalen worden opgevangen en verwerkt. Met behulp van deze informatie en een in de ontvanger ingebouwde almanak kan de GPS-ontvanger de positie berekenen en de verplaatsing registreren.

De GPS ontvanger ziet alleen de satellieten die op dat moment boven de horizon staan, meestal zijn dat er een stuk of zes. Overal ter wereld zijn deze te ontvangen. Het weer speelt hierbij geen rol. Het GPS systeem vertelt je dus altijd tot op enkele meters nauwkeurig waar je op aarde bent. Steeds wordt de positie opnieuw berekend waardoor het mogelijk is om snelheid, richting en hoogte exact te bepalen. Verder wordt informatie gegeven over de exacte tijd, de zonsopkomst en ondergang.

Om te voorkomen dat de "vijand" ook gebruik kan maken van dit systeem, was er door de Amerikanen een kleine afwijking (SA) ingebouwd. Alleen de militaire GPS apparaten konden deze afwijking opheffen. Tijdens de golfoorlog was er echter een tekort aan militaire GPS apparatuur en is de SA tijdelijk uitgezet.

Sinds 1 mei 2000 is de SA (definitief) uitgezet. Hierdoor kan nu met een tienvoudige nauwkeurigheid de positie bepaald worden.

In Europa wordt gewerkt aan een eigen systeem om niet afhankelijk te blijven van Amerika. Met de invoering van de kilometerheffing gaat de nederlandse overheid geld verdienen met het GPS systeem. Vervelend wanneer Amerika daar dan mee kan doen wat ze willen.

- EU-ministers geven Galileo groen licht

BRUSSEL (ANP) - Na jaren aarzelen hebben de Europese ministers van Verkeer dinsdag het startschot gegeven voor het grootste gezamenlijke technologische project ooit van de Europese Unie: Galileo. Een stelsel van dertig satellieten maakt plaatsbepaling overal ter wereld mogelijk tot op één meter nauwkeurig. Onder meer Nederland heeft lang getwijfeld aan het nut van het project, dat 3,2 miljard euro gaat kosten. Er bestaat immers al een soorgelijk systeem onder Amerikaanse vlag, het Global Positioning System (GPS), waarvan iedereen gratis gebruik kan maken. Onder meer de moderne routeplanners in auto's werken met GPS. Veel landen en vooral de Europese Commissie hechten echter sterk aan een onafhankelijk Europees stelsel van satellieten om te voorkomen dat de Europese Unie al te zeer aan het handje van de Amerikanen loopt. Vorige maand bleek dat Duitsland zijn bedenkingen liet vallen en voluit wilde meebetalen. Sindsdien zijn er te weinig EU-landen om het project tegen te kunnen houden. Nederland had meer garanties willen hebben dat het bedrijfsleven royaal zou meebetalen. Ondernemers kijken echter de kat uit de boom. Officieel gaat het besluit van dinsdag, dat is vernomen uit diplomatieke bronnen, om het vrijmaken van 450 miljoen euro voor de 'ontwikkelingsfase' van Galileo. Eerder al had de Europese ruimtevaartorganisatie ESA, waar Nederland lid van is, 550 miljoen euro gereserveerd, op voorwaarde dat de EU de plannen zou doorzetten. Dat is samen dus 1 miljard euro. Eerder was al 100 miljoen uitgegeven. Het is dan ook ondenkbaar dat na de ontwikkelingsfase, Galileo nog strandt.

Alle vermelde prijzen zijn inclusief 19% BTW

Garmin dealer

Laatste wijziging:

11 Nov, 2011